top of page
Ara
  • nesistanbulklinik

Annelik Estetiği Nedir?

Güncelleme tarihi: 16 Nis 2023

Doğan her çoçuğun annenin güzelliğinden bir parça aldığı gibi yaygın bir inanış olsada, gebeliğin annelerimiz üzerinde meydana getirdiği deeformasyonlar inanıştan öte bir gerçektir. Özellikle karnın büyümesi ve doğum sonrası eski halini alamamasını ben genellikle hastalarıma nasıl ki bir balonu şişirip söndürdüğümüzde eskisi gibi olamayacağını görüyorsak genel olarak gebelik sonrası özellikle birden fazla doğum öyküsü varsa bu deformasyonlarla kaçınılmaz olarak karşılaşabiliyoruz. Yine emzirme dönemi sonrası kadınların memelerinde sönme sarkma küçülme gibi bir takım deformasyonlarla karşılaşabiliyoruz. Bunlara ek olarak gebelik sonrasında vajinal deformasyonlar, kilo alıp vermelere bağlı bir takım sarkmalar da söz konusu olabiliyor.

Annelik estetiği tüm bu saydığımız deformasyonların düzeltilmesine yönelik yapılan kombine bir ameliyattır. Bu kombinasyonun elemanlarını, liposakşın (yağ alma), abdominoplasti (karın germe), meme dikleştirme, büyütme, asimetri giderilmesi, ve bazen küçültme, bazı hastalarda vajinoplasti olarak ele almaktayız.

Liposakşın: spor ve diyet ile eritilemeyen özellikle sırt ve yanlarda, karın ön kısmında basen ve bacaklardaki yağların belirli prosedürlere uyularak alınması işlemidir.

Abdominoplasti (karın germe): bu ameliyat liposakşın ile kombine edilerek karında bulunan gevşek, buruşuk, sarkık ve geniş görüntüyü gidermeyi amaçlamaktadır. Gerekli bölgelere yapılan liposakşın işleminin ardından, varsa eğer, sezeryan izinin uzatılması şeklinde karın derisindeki fazlalığın alınması ile devam eder. Üçüncü aşama en önemli adım olup gebeliğe bağlı ayrılmış fakat geri birleşememiş karın kaslarının onarılması işlemidir ki bu sayade güçlü bir karın ön duvarı ve dar bir bel ölçüsü oluşturulup yanlarda arzulanan bir kıvrım oluşturulması işlemidir. Son aşamada ise göbek için yeni bir delik oluşturularak işlem sonlandırılır.

Meme dikleştirme: meme sarkmasının tanısını genellikle hastalar kendileri koymuş olarak bize başvursalarda, meme altına konulan bir kalemin düşmemesi klasik bir sarkma tanı yöntemidir. Sarkma olsa da olmasa da hastanın bu durumdan şikayetçi olması gerekmektedir. Zira hafif bir sarkma var ve hasta mutsuz değil ise herhangi bir müdahale önermemek oluşabilecek izler göz önüne alındığında, en doğrusu olacaktır. Bu müdahalelerde memede sönme yoksa meme başı hastanın boyuna ve beden yapısına uygun yere transfer edilip alt kısım toparlanır. Sönme varsa bu işleme meme implant yerleştirilmesi yani slikon protezle büyütme eklenir.

Bu ameliyatlar ortalama 5 saat sürsede, zaman değişiklik gösterebilir. Hastalar genelde 1-3 gün hastanede yatırılır. Sonraki bir haftalık süreçte yara bakımı uygulanır.

En çok sorulan soruların başında oluşacak izler gelmektedir. Her hastaya uygulanan dikiş işlemi, kullanılan materyaller, sonrasındaki yara bakımı harfiyen aynı olsada her kişide iz miktarı farklı olabilecektir. İzler karın germe için sezeryan izinin sağına ve soluna uzatılıp iç çamaşırının içinde kalacak şekilde lokalize edilir. Memede ise dikleştirmesiz meme büyütme uygulandıysa eğer meme altında 3-4 cm lik bir iz olacakken, dikleştirmeli olgularda meme başından aşağıya doğru lolipop şeklinde olabileceği gibi, ters t yani çapa görüntüsü de olabilecektir. Kendi klinik tecrübeme dayanarak, afrika kökenli siyahi kişilerde bu izler genel olarak daha belirgin olduğunu gözlemliyorum. Yine daha önce geçirilmiş olan başka bir ameliyatın izlerinin kalitesi bizlere fikir vermektedir.

Hastalarımıza ameliyat sonrası 1 ay kadar önermiş olduğumuz korseleri kullanmalarını, ağır egzersiz ve aktivitelerden kaçınmalarını önermekteyiz.

Ayrıca karın germe amelıyatlarından sonra uygulamış olduğumuz kas dikişlerinin, gebelik üzerinde olumsuz etkileri olabileceğinden dolayı, en az bir yıl gebelikten kaçınmayı, bu süre içinde gebelik planı varsa amelyatı ileri bir tarihe ertelemelerini önermekteyiz. Başta belirtmiş olduğum yaygın inanışın aksine benim şahsi düşüncem; doğan her çocuk annesine binlerce parça güzellik getirmektedir

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kol Germe

Comments


Yazı: Blog2 Post
bottom of page