top of page
Ara
  • nesistanbulklinik

Jinekomasti


Erkeklerde meme büyütmeye jinekomasti denir. Bu aslında çok yaygın bir durumdur. Meme büyütmenin nedenleri hormonal problemler, ergenlik, tiroid hastalıkları, karaciğer bozuklukları, yaşlılık, aşırı alkol kullanımı ve bazı ilaçların kullanımıdır.

Erkek meme dokusu kadın meme dokusundan farklı değildir. Süt sentezleyen bezleri, kanalları ve yağ dokusu vardır. Erkeklerde görülen jinekomasti yani meme büyütme farklı şekillerde ortaya çıkar. Sadece meme dokusunda, sadece yağ dokusunda veya hem meme dokusunda hem de yağ dokusunda bir artışa bağlı olarak ortaya çıkabilir. Jinekomasti hastalarının çoğunda, meme büyütme hiçbir neden olmadığında ortaya çıkar. Meme büyütme sağlık açısından zararlı değildir. Ancak erkeklerde sosyal ve psikolojik sorunlara neden olan bir durumdur. Özellikle hasta ergen bir kişi ise, bu sorun daha büyük sorunlar yaşamasına neden olacaktır. Bu nedenle derhal müdahale edilmeli ve kişinin psikolojik durumu kontrol altına alınmalıdır.


Bu durum herhangi bir hastalığın sonucu olarak ortaya çıkarsa ve ergenlikte değilseniz cerrahi bir müdahaleye ihtiyaç duyulacaktır. Jinekomasti genellikle estetik olarak rahatsız edici durumlara ve psikolojik sorunlara neden olur. Bu nedenle hastanın jinekomasti ameliyatı olması mümkün değilse jinekomasti kompresyon gömlekleri giymesi önerilir. Jinekomasti kompresyon gömlekleri, kadınlar tarafından giyilen korseler gibi, meme hacminizin fazlalığını gizler.

Jinekomasti ameliyatı için yaş sınırı yoktur. Ancak hasta ergenlik dönemindeyse öncelikle ergenliğin sonuna kadar beklemesini tavsiye ediyoruz. Bunun nedeni ergenlikte görülen meme büyütmenin bu dönemden sonra kendiliğinden yok olduğu gözlenmiş olmasıdır. Bu cerrahi işlem ergenlik tamamlandıktan sonra kolayca yapılabilir. Öncelikle kişiye gerekli testleri yaptırması talimatı verilmeli, daha sonra gecikmeden jinekomasti ameliyatı yapılmalıdır. Bu vesileyle psikolojik sorunlar ortaya çıkmadan meme büyütmenin önüne geçilecektir.

Meme büyütmenin nedeni bölgedeki yağ miktarındaki artış ise liposuction ile sorun çözülebilir. Liposuction işlemi küçük delikler açılarak yapıldığı için cerrahi iz kalmayacaktır. Ancak meme büyümesi meme bezi dokusunun büyümesinden kaynaklanıyorsa meme ucunun altına yapılacak bir kesi ile daha fazla doku çıkarılmalıdır. Kesi koyu renkli bölgenin altında yapılacağından, izler fark edilmeyecek ve zamanla belirsiz hale gelecektir.

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kol Germe

Commentaires


Yazı: Blog2 Post
bottom of page