top of page
Ara
  • nesistanbulklinik

Karın Germe (Abdominoplasty)


Diyet veya mide küçültme sonrası ve gebelik nedeniyle karın bölgesindeki sarkma ve genişlemeyi düzeltmek için karın germe ameliyatı yapılabilir. Operasyonun temel prensibi, fazla cilt yapısını gidermek ve rahat karın kası gerginliğini geri kazanmak için sıkılaştırma dikişleri uygulamaktır. Bu ameliyatla karın bölgesinde kilo veya hamilelik nedeniyle oluşan ciltteki yırtıklar (stria) da giderilir.

Mini Karın Germe

Sadece sarkan cilt çıkarılır ve sıkılaşma dikişleri karın kası yapısına uygulanmazsa buna mini karın germe denir. Kaslarda güçlü bir gevşeme yoksa veya güçlü bir kas yapısı ve hafif cilt sarkması varsa uygulanabilir.

Ameliyat Öncesi Değerlendirme

Karın bölgeniz incelenir ve karın kaslarının fazlalığı ve gevşekliği değerlendirilir. Göbek ve gövde taraflarında yağ dokusunda artış varsa aynı ameliyatta Liposuction işlemi yapılabilir. Hasta cerrahi süreç, ameliyat sonrası ve olası riskler hakkında bilgilendirilir. Karın germe ameliyatı olabilmek için vücut kitle indeksinizin uygun olması gerekir. Bunun için muayene sırasında cilt yağ kalınlığı ve gerginliği değerlendirilir. Yeterli incelik ve sarkma yoksa kilo vermeniz gerekecektir. Doğumdan 6 ay önce yapılmasını uygun bulmuyorum. Daha önce ameliyatınız, yüksek tansiyon, diyabet, guatr gibi kronik hastalıklarınız, herhangi bir ilaca veya yiyeceğe alerjiniz varsa, kullanmanız gereken ilaçlar olup olmadığını mutlaka bilgilendirmelisiniz. Sigara içiyorsanız ameliyattan önce bırakmalı, dikişler sonra iyileşene kadar içmemelisiniz.


Hastane ve Ameliyathane Süreci

Ameliyat öncesi muayeneler aynı gün veya 1 gün önce hazırlanır. Ameliyattan 8 saat önce hiçbir şey yememeli ve içmemelisiniz. Sonuçlar anestezi uzmanı tarafından değerlendirilirse ve herhangi bir engel yoksa ameliyatınız yapılabilir. Genel anestezi altında yapıldığı için hasta işlem sırasında herhangi bir ağrı hissetmeyecektir. Ortalama ameliyat süresi 2 saattir ve hasta uyutulup uyandıktan sonra ameliyathanede geçirilen süre daha uzun olacaktır. Ameliyat sonrası serviste size antibiyotik ve ağrı kesici verilecektir. Ertesi gün kontrol muayenesi yapılarak ve 3. Karın germe ameliyatından sonra, sıvıyı çıkarmak ve dokular arasında kan sızdırmak için bir dren yerleştirilir. Gelen miktar azaldığında (3-7 gün sonra) drenajlar çıkarılır.

Operasyon Sonrası Ağrı Ve İşe Geri Dönüş?

Ameliyattan sonraki ilk günlerde karnınızda gerginlik ve ağrı (dren çıkış noktaları) hissedebilirsiniz. Ağrınız, reçete edilen ilaçları kullanarak ve drenajı çıkararak yaklaşık 7-10 gün oranında azalacaktır. Bu günler sonrasında işe geri dönebileceksiniz.

Dikiş İzi Var Mı?

Cerrahi kesiden sonra kalan iz miktarı hastanın doku iyileşmesine, dikiş tekniğine ve cerrahın bakımına bağlıdır. Tüm hastalar aynı dikiş tekniği ve materyali kullanılarak dikilmiş olsa bile, kişiden kişiye kalacak yara izi miktarı farklılık gösterecektir. Yaş, cilt rengi, cilt gerginliğinin eşlik ettiği hastalıklar, sigara, ameliyat sonrası bakım ve hijyen yara izi için belirleyici faktörlerdir. Erken dönemde pembe çizgi şeklindeki dikiş çizgisi yaklaşık 12 ay sonra iyileşmeyi tamamlar ve ten renginizle uyumlu hale gelir. Bazı hastalarda sınırsız yara iyileşmesine bağlı hipertrofik skar oluşabilir. Bu durumda kırmızı zıplayan dikiş hatlarında silikon pres plakaları, silikon jeller kullanılır ve son olarak steroid enjeksiyonu gerekebilir.

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kol Germe

Comments


Yazı: Blog2 Post
bottom of page