top of page
Ara
  • nesistanbulklinik

Meme Küçültme


Ergenlik döneminde, emzirmenin sona ermesine rağmen veya kilo alımına bağlı meme alımı normalden daha büyük olabilir. Ağır ve sarkık meme dokusu boyun ve sırt ağrısına, kamburluğa, cilt tahrişine-kaşıntı-kızarıklığa, kollarda uyuşmaya, rahat nefes alamamaya, uygun sütyen ve kıyafet kullanamamaya ve sosyal hayatı kısıtlamaya neden olur. Meme küçültme ameliyatı ile fazla meme dokusu alınır ve sarkan meme dikilerek kişinin boyuna ve vücut yapısına göre uçları uygun noktaya taşınır. Meme büyüklüğü nedeniyle yukarıda belirtilen şikayetleri olan ve genel anesteziye herhangi bir engeli olmayan 18 yaş üstü kadınlar bu ameliyatı olabilir. Görüşme sırasında göğüslerin büyüklüğü, sarkma uzunluğu, simetrisi ve vücut yapısı değerlendirilerek hastanın istediği büzülme miktarı öğrenilir. Uygulanacak cerrahi teknik, hastane ve sonraki süreç hakkında bilgi verilir. Yapılacak küçültme işlemi hastanın isteği üzerine belirli oranlar arasında ayarlanabilir. Tüm hastalara ameliyattan önce meme Usg ve 40 yaşın üzerindekilere meme usg olmasını öneririm. Cerrahi alanda şüpheli bir kitle varsa ameliyata alıp parçanın incelenmesi için patolojik incelemeye gönderiyorum.

Daha önce ameliyatınız, yüksek tansiyon, diyabet, guatr gibi kronik hastalıklarınız, herhangi bir ilaca veya yiyeceğe alerjiniz varsa, kullanmanız gereken ilaçlar olup olmadığını mutlaka bilgilendirmelisiniz. Ailenizde meme kanseri veya hastalıkları varsa mutlaka belirtin. Meme ameliyatı olan hastalara ameliyat öncesi meme Usg, yaş uygunsa mamografi çektirmelerini öneriyorum. Meme kitlelerinin tespiti ve ameliyat sonrası takibi için bu tür görüntüleme raporları gerekecektir.

Hastane ve Ameliyathane süreci

Ameliyat öncesi muayeneler aynı gün veya 1 gün önce hazırlanır. Ameliyattan 8 saat önce hiçbir şey yememeli ve içmemelisiniz. Sonuçlar anestezi uzmanı tarafından değerlendirilirse ve herhangi bir engel yoksa ameliyatınız yapılabilir. Genel anestezi altında yapıldığı için hasta işlem sırasında herhangi bir ağrı hissetmeyecektir. Ortalama ameliyat süresi 2_ 3 saattir ve hasta uyutulup uyandıktan sonra ameliyathanede geçirilen süre daha uzun olacaktır. Ameliyat sonrası serviste size antibiyotik ve ağrı kesici verilecektir. Ertesi gün kontrol muayenesi yapılarak ve 3. Meme küçültme ameliyatından sonra, sıvıyı çıkarmak ve dokular arasında kan sızdırmak için bir dren yerleştirilir. Gelen miktar azaldığında 3. günde mazgallar çıkarılır. Toplama tıbbi sütyenini en az 4 hafta kullanmalısınız. Bundan sonraki süreçte sporcu yarı sporcu kullanmanızı öneririm.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kol Germe

Comentarios


Yazı: Blog2 Post
bottom of page